Bakır Çağı

0

Bakır Çağı MÖ 5000 – 3000 yılları arası yaşanmıştır. Taş çağının sonlarına doğru bakır madeninin bulunması ile birlikte ortaya çıkan bu çağda insanlığımız büyük ilerlemeler kaydetmiştir.

hurda bakır kablo
soyulmuş sarı bakır
sarı bakır hurdası
hurda bakır fiyatları

Bakır çağının başlangıcı tam olarak bilinmese de ortalama 1000 yıl kadar sürdüğü tarihi kazılar ile belirlenmiştir.

Bakır Çağı ( Kalkolitik Çağ – Erken Tunç Çağı )

Bakır çağının bir diğer adı da kalkolitik çağ olarak kayıtlarda geçmektedir. Erken tunç çağı denmesinin bir sebebi de tunç çağından önceki hazırlık çağında olmasından kaynaklanmaktadır.

Nahal Mishmar’ın Hazinesi

Bakır madeni ilk bulunduğunda doğada yüklü bir miktarda var olmaktaydı. Çıkarması ve işlemesi kolay olan bakır madeninden ilk başlarda süs eşyası yapmak için faydalanılmaktaydı.

Sonraki zamanlarda büyük imparatorluklar tarafından büyük oranlarda çıkartılarak para basımı ve değerli süs eşyaları yapımında kullanıldı. Kolay işlenmesinden dolayı az sayıda insan iş gücü gerektirmesi ile cazibesi giderek artmaya başladı.

Yüksek oranda ve her yerde bulunması, insanoğlunu bakır madeni ile ilgili çok sayıda eşya ve alet yapmaya yönlendirdi.Bu sayede modern araç ve gereçlerin yapımı başladı ve hatta günümüzde kullanılan bir çok aletin ilk temelleri o yıllarda atılmaya başladı.

İlk Bakır Geri Dönüştürme

Günümüzde de hala değerini koruyan hurda bakır ve bakır eşya hurdaları geçmişte de çok değerliydi. İnsanoğlu tarafından bakır çağı süresince kolayca bulunabilen bakır sonraki zamanlarda tabiatın kanunu gereği azalmaya başladı. İnsanlık yeni bakır madeni çıkarmak yerine varolan hurda bakırları eriterek yeniden saf halde bakır elde etmenin daha kolay olduğunu keşfetti. O zamanlarda bakıra herhangi bir element karıştırılmadığı için eritilen bakır tekrar saf haline dönebilmekteydi.

Ancak günümüzde bakır hurdaları her zaman saf hale geri dönüştürülememektedir. Kullanıldığı alana göre bakır madenine çeşitli alaşımlar eklenerek sertleşmesi ya da farklı amaçlara uygunluğu sağlanmaktadır. Dolayısı ile bu da bakır madeninin derecesini düşürmektedir.

Günümüzde Bakır Hurdası

2018 Yılının başlarında  olduğumuz şu günlerde bakır hurdası hala değerini korumaktadır.

hurda bakır kablo
bakır kablo hurdası
bakır hurdası
hurda bakır lama
toptan bakır hurdası

Hurdaya ayrılan ya da satışını yapmak istediğiniz bakırın derecesini şu sayfamızdaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Hurda bakır sarı bakır demir gibi her türlü kablo bakır fiyatları en yüksek fiyatlara alım yapılmaktadır.Hurda fiyatları güncel olarak haftalık belirlenmektedir.

 

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

YORUM YAZ